rok 2023
Eliza Piotrowska 7.06.2023 r.
Autorka i ilustratorka bajek dla dzieci, tłumacz języka włoskiego, krytyk sztuki. Absolwentka Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.
W latach 2001–2003 pracownik Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie wspólnie z Pauliną Broniewską stworzyła Muzealną Akademię Dziecięcą, przedsięwzięcie wyróżnione w Konkursie Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka polskich i włoskich tekstów krytycznych z dziedziny historii sztuki dawnej i współczesnej. W latach 2002–2011 mieszkała w Rzymie. Od 2011 roku mieszka w Brazylii.
W końcu lat 80. wieku została dostrzeżona i poprowadzona przez Danutę Wawiłow, dzięki której jej wiersze zaczęły pojawiać się w czasopismach dla dzieci i młodzieży oraz antologiach młodych poetów. W latach 90. była członkinią KLAN-u (Klubu Ludzi Artystycznie Niewyżytych),organizacji powołanej przez Danutę Wawiłow, zrzeszającej młodych, utalentowanych poetów z całej Polski. Współpracuje z czasopismami dla dzieci („Świerszczyk”, „Mały Przewodnik Katolicki”, w latach 2004–2009 „Miś”) i pismami dla dorosłych, poświęconymi literaturze dziecięcej („Guliwer”, „Ryms”). Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych.
Zuzanna Orlińska 12.06.2023 r.
Polska pisarka i ilustratorka. Autorka powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Laureatka m.in. nagrody „Guliwer w krainie Olbrzymów” i Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni ilustracji). Od 1997 roku zajmuje się ilustrowaniem książek, czasopism i podręczników szkolnych. Jako autorka zadebiutowała w 2010. Obecnie współpracuje głównie z Wydawnictwem Literatura. W latach 2005–2014 prowadziła stronę internetową „Kiedy byłam mała...” poświęconą książkom swojego dzieciństwa.
Małgorzata Gutowska - Adamczyk 4.10.2023 r.
Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.
Debiutowała jako scenarzystka serialu „Tata, a Marcin powiedział…” emitowanego na antenie TVP 1.
Jest autorką kilkunastu powieści, które wzruszają, rozweselają i zachwycają coraz więcej czytelniczek niezależnie od wieku. Ogromną popularnością cieszy się między innymi trzytomowa saga Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt. „Cukiernia Pod Amorem”. Na podstawie książki „Jak zabić nastolatkę (w sobie)?” powstał spektakl „Czterdziestka w opałach”. Za powieść „13. Poprzeczna” autorka otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY w kategorii „Książka Roku 2008”.
Barbara Supeł 20.10.2023 r.
Barbara Supeł zadebiutowała jako współautorka książki: „Siostra” w 2012 roku. Jej pierwsza własna książeczka dla dzieci została wydana w 2016 roku, pod tytułem: „Zaginiona wstążka. Książka z puzzlami”. W 2017 roku autorka wydała 5 publikacji, m.in. „Księgę Legend”. Rok później, w 2018 roku powstało 10 kolejnych książeczek. Jest autorką serii książek dla dzieci "Jadzia Pętelka" oraz "Staś Pętelka".