Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ślesin

"Od ziarenka do bochenka"

Utworzono dnia 09.05.2023

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ślesin realizuje projekt „Poczet Jadwig polskich”. Dzisiaj zaprosiłyśmy dzieci z klas pierwszych z ZSP w Ślesinie do Muzeum Okręgowego w Koninie na warsztaty z wypieku chleba według tradycyjnej receptury. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak dawniej przygotowywano ciasto na chleb i jak przebiegał jego wypiek, w czym tkwił sekret smaku i długotrwałej świeżości tradycyjnie wypiekanego chleba. Warsztaty te  to jednak przede wszystkim samodzielne wyrabianie ciasta na pyszne bułki, które po wypieku można skosztować w pięknym otoczeniu skansenu etnograficznego. Zanim nasze bułki były gotowe mieliśmy czas na zwiedzanie. Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy wystawy stałe. Ekspozycja „By czas nie zaćmił i niepamięć… Wielkopolskie górnictwoprezentuje okazy przyrodnicze, w tym pozyskane na konińskich odkrywkach – bursztyn, czarny dąb, fragmenty skrzemieniałego drewna, rdzenie geologiczne różnych typów skał, czy skamieniałości dawnych zwierząt. Oglądaliśmy szczątki słonia leśnego, na które natrafiono podczas prac odkrywkowych w KWB Konin na terenie odkrywki Jóźwin. Jest to niebywałe znalezisko, gdyż na terenie Polski (oraz Europy) znanych jest tylko kilka takich stanowisk a prezentowany w Muzeum szkielet stanowi jeden z najbardziej kompletnych okazów. Zwiedziliśmy również dawny dworek polski. Dziękujemy pani przewodnik za wspaniałe oprowadzenie :)

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pieczemy bułki

Utworzono dnia 09.05.2023, 13:54

Katalog

Logo informujące o dostępności biblioteki dla osób niepełnosprawnych umysłowo, niewidomych, głuchych i poruszających sie na wózku inwalidzkim.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 12

W poprzednim tygodniu: 98

W tym miesiącu: 65

W poprzednim miesiącu: 362

Wszystkich: 10862