Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ślesin

Książki w zieleni 2022

„Książki w zieleni to projekt”, który został zrealizowany w roku 2022. Obejmował on spotkania autorskie, szereg warsztatów a także wyjazdy do Śmiełowa do Muzeum Adama Mickieiwcza i Gospodarstwa Leśnego w Tokarach. Wszelkie działania miały na celu przekonanie odbiorców do korzystania z nieograniczonego i nadal niedocenianego potencjału, jaki kryje w sobie las. Podczas trwania projektu razem z uczestnikami wydarzeń posiałyśmy drzewa, posadziłyśmy je, odkryłyśmy ich uzdrawiające możliwości i nauczymy się z nich korzystać wykorzystując kąpiele leśne. Projekt obejmował zadania skierowane do podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Domu Pomocy Społecznej. Włączyłyśmy osoby korzystające z pomocy tych jednostek w życie społeczne i kulturalne. Wieloaspektowa aktywizacja społeczności lokalnej pomogła nam zrealizować zadania, które skierowałyśmy do tej grupy odbiorców: udział w akcji Pary Prezydenckiej „sadziMY” , cykl spotkań „Książka, kawa i My”, zwiedzanie Muzeum Adama Mickiewicz w Śmiełowie, udział w warsztatach z sylwoterapii. Zadania te były interdyscyplinarne i konsultowane z opiekunami z ŚDS oraz DPS.

Całkowicie odmienne wyzwanie stanowiła dla nas druga grupa odbiorców naszego projektu. Były to dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne. Klasy trzecie zostały zaproszone do wyjazdu do Gospodarstwa Szkółkarskiego w Tokarach, wzięły udział w konkursie „Drzewa dobre z natury” oraz były na spotkaniu autorskim. Jesteśmy przekonane, że udział w warsztatach przeprowadzonych przez panią Magdalenę Swędrowską, twórczynię koncepcji czytania wrażeniowego, niewątpliwie zaowocował wśród uczestniczących w nich bibliotekarzy umiejętnościami, dzięki którym spotkanie czytelnicze bibliotekarza z najmłodszym, czyli bardzo wymagającym, odbiorcą, nabrały nowego wymiaru.

Projekt „Książki w zieleni” pozwolił nam  otworzyć się na dorosłych mieszkańców miasta i gminy. Zaproponowałyśmy zaangażowanie się w akcję „Zielony spokój”, warsztaty i udział w spotkaniach autorskich z Alkiem Rogozińskim i Krystyną Mirek.

Podczas projektu zostały przeprowadzone 22 działania, w których wzięło udział 694 osób.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Katalog

Logo informujące o dostępności biblioteki dla osób niepełnosprawnych umysłowo, niewidomych, głuchych i poruszających sie na wózku inwalidzkim.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny