Poczet Jadwig polskich 2023
Projekt „Poczet Jadwig polskich” został napisany, aby zrealizować potrzebę jaką jest ciągłe wzmacnianie funkcji naszej biblioteki jako ośrodka animującego kulturę i aktywizującego społeczność lokalną. Zachęcając do udziału w przygotowanych przez nas wydarzeniach, wykorzystując odpowiednio dobraną literaturę dla dzieci oraz książki historyczne, odbiorcom projektu zaprezentowane zostały odbiorcom cztery wybrane przez nas Jadwigi oraz wartości, które nadawały kierunek ich działaniom. Dwie z nich: Jadwiga Andegaweńska oraz Jadwiga Zamoyska to wybitne kobiety, których postrzeganie świata wykraczało poza ogólnie przyjęte w ich czasach normy. Królowa Jadwiga – patronka Polski, miłośniczka książek, mecenaska nauki. Wspomagała biednych, tworzyła domy dla ubogich, wspierała Akademię Krakowską. Jadwiga Zamoyska – wybrana na patronkę roku 2023, dla nas wyjątkowa, gdyż to właśnie na terenie Wielkopolski w pałacu Zamoyskich, w Kórniku założyła pierwszą na ziemiach polskich Szkołę Domowej Pracy Kobiet, będącą odpowiedzią na ówczesne potrzeby dziewcząt, wkraczających w dorosły świat, działaczka społeczna, patriotka odznaczona Orderem Odrodzenia Polski. Obydwie, poprzez uznanie dla wiedzy i nauki, wpływały na rozwój społeczeństwa. Jako Biblioteka również mamy taki wpływ poprzez książki, które znajdują się w naszej ofercie. Nasz wpływ na rozwój społeczeństwa rozpoczyna się od kształtowania nawyków czytelniczych u dzieci najmłodszych, co przyszłościowo zaowocuje chęcią zdobywania wiedzy. Pomogły nam w tym dwie fantastyczne Jadzie: Jadzia Pętelka oraz Ciocia Jadzia.
Działania podejmowane w projekcie „Poczet Jadwig polskich” były skierowane do dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, seniorów, osób dorosłych – w tym podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Naszym nieustannym dążeniem jest budowanie więzi z najmłodszymi czytelnikami, dzięki temu chcemy im towarzyszyć i doradzać podczas literackiej drogi przez życie. Bohaterki naszego projektu: Jadwiga Zamoyska oraz królowa Jadwiga głęboko wierzyły w wartość nauki i potrzebę jej szerzenia, dawały przykład, miały wpływ na rozwój społeczeństwa.. Pamiętajmy jednak, że nasza uwaga skierowana została na dzieci, a książki dla dzieci powinny wywoływać uśmiech. Dlatego wybrałyśmy Jadzię Pętelkę i niepowtarzalną ciocię Jadzię. Serie te w niebanalny sposób uczą odróżniania dobra od zła a tym samym rozwijają wrażliwość moralną. Rozwiązywanie problemów, dostrzeganie konsekwencji naszych działań i analizowanie napotkanych trudności z różnych perspektyw to wszystko znajdziemy w proponowanych przez nas książkach dla dzieci. Dzieci z klas trzecich zaprosiłyśmy do udziału w spotkaniu autorskim z Elizą Piotrowską i Zuzanną Orlińską, dzieci uczęszczające do klasy „0” oraz do przedszkola „Odkrywczy Junior” spotkały się w bibliotece z Barbarą Supeł. Zarówno klasy 3 jak i „zerówki” wzięły udział w warsztatach literacko-plastycznych prowadzonych przez pracowników biblioteki i dwa razy odwiedziliśmy Muzeum Okręgowe w Koninie, gdzie dzieci samodzielnie wypiekały chleb i poznały życie w XIX-wiecznym dworku. Dodatkowo w wybranych grupach 6-latków zrealizowany został cykl spotkań z książką: „Słucham, poznaję, CZYTAM!”. Dla dzieci z naszej gminy zorganizowana została także Noc Bibliotek, podczas której wykonaliśmy Leporello o średniowieczu i królowej Jadwidze. Dzieci najmłodsze wraz z rodzicami miały okazję wziąć udział w niezwykłych warsztatach sensorycznych „Poczuj książkę”.
Projekt ten jest również skierowany do osób korzystających z pomocy Środowiskowego Domu Samopomocy. Osób, dla których ważny jest trening umiejętności interpersonalnych. Zapraszając do udziału w projekcie ułatwiamy im nabywanie i doskonalenie umiejętności stosownego zachowania się w miejscach publicznych, poznawanie nowych form aktywności twórczej, dlatego zaprosiłyśmy na warsztaty w Muzeum Okręgowe w Koninie oraz wspólnie pojechaliśmy zwiedzać zamek w Kórniku. Mobilizujemy uczestników do wychodzenia poza grupę osób już sobie znanych, w związku z czym, do udziału w naszych spotkaniach z cyklu „Książka, kawa i MY” zaprosiłyśmy nowych uczestników – osoby korzystające z Dziennego Domu Seniora + w Kazimierzu Biskupim. Seniorzy.
Dorośli mieszkańcy naszej gminy mogą wziąć udział w warsztatach z rękodzieła oraz w spotkaniu autorskim z panią Grażyną Gutowską – Adamczyk. Rodzice z małymi dziećmi zostaną zaproszeni na warsztaty zajęciowe z psychologiem i terapeutą integracji sensorycznej.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”