Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ślesin

rok 2019

Tanya Valko - 31.11.2019 r.

Bibliotek Publiczna. Tanya Valko wraz z mężem siedzą na krzesłach. W tle regały z książkami.

W piątkowe popołudnie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Ślesin odbyło się spotkanie autorskie z Tanyą Valko. Pisarka przez ponad dwadzieścia lat mieszkała w krajach arabskich, w tym w Arabii Saudyjskiej czy Indonezji. Sytuacje, z którymi miała tam do czynienia oraz zdobyte przez lata doświadczenie i wiedza skłoniły ją do napisania szeregu powieści nawiązujących do znajomych miejsc oraz osób. Książki Tanyi Valko poruszają ważne i jednocześnie kontrowersyjne problemy terroryzmu czy uchodźców.

Paweł Beręsewicz - 28.05.2019 r.

Biblioteka Publiczna. Paweł Beręsewicz rozmawia z uczestnikami spotkania.

Tłumacz, autor słowników, opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień: nagrodę „Guliwera” i PTWK za Co tam u Ciumków?, wyróżnienie w konkursie do Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, wyróżnienie Fundacji „Świat Dziecka” za Pan Mamutko i zwierzęta. Książka Ciumkowe historie w tym jedna smutna zdobyła Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego w 2008 roku, zaś książka Warszawa. Spacery z Ciumkami otrzymała Nagrodę Literacką miasta stołecznego Warszawy 2010. W 2010 roku autor otrzymał III Nagrodę w Konkursie im. Astrid Lindgren za A niech to czykolada! Jego Czy wojna jest dla dziewczyn? została wyróżniona w II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za Tajemnicę człowieka z blizną oraz nominację do tej nagrody za Czy wojna jest dla dziewczyn? W 2016 jego powieść piłkarska Więcej niż klub była nominowana do nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, a Poczet psujów polskich zdobył wyróżnienie i honorowe wyróżnienie jury dziecięcego w III edycji konkursu Książka przyjazna dziecku.

Joanna Papuzińska - 27.05.2019 r.

Biblioteka Publiczna. Joanna Papuzińska siedzi przy stole. W tle regały z książkami.

Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wykładowca i pracownik naukowy UW, krytyk literacki, autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. Członek Zarządu Polskiej Sekcji IBBY.
W 1996 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Jest także laureatką  Nagrody Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży w 25-leciu polskiej wolności (1914).
Prozaik i poetka. Jej twórczość dla dzieci charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realizmem współczesnego życia. Humor towarzyszący czytelnikowi podczas lektury jej utworów rozładowuje nieuświadomione lęki, pozwala dziecku postrzegać świat jako miejsce przyjazne i wszystkim życzliwe.
Jej wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w okupowanej Warszawie pt. Darowane kreski zostały wyróżnione Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka.

Grażyna Bąkiewicz - 20 i 21.05.2019 r.

Biblioteka Publiczna. Grażyna Bąkieiwcz stoi przed uczestnikami spotkania.

Autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Laureatka I nagrody IBBY. Jej powieść dla młodzieży O melba! uznana została Książką Roku 2002. W 2003 r. O melba! znalazła się w katalogu Instytutu Adama Mickiewicza „Nowe książki z Polski” przygotowanym na targi książki w Bolonii. Jej Stan podgorączkowy i Będę u Klary były nominowane do nagrody IBBY. Korniszonek, powieść dla dzieci, otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004 przyznawanego przez Bibliotekę Raczyńskich, a książka Muchy w butelce nominowana była w 2009 roku do nagrody Srebrnego Kałamarza, przyznawanej przez Fundację Zielona Gęś.

Agnieszka Frączek - 16.05.2019 r.

Biblioteka Publiczna. Agnieszka Frączek stoi przed uczestnikami spotkania. W ręce trzyma mikrofon.

Doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf. Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, Złap byka za rogi).

Marcin Kozioł - 08.05.2019 r.

Biblioteka Publiczna. Grupa uczniów siedzi na krzesłach. Na drugim planie widoczny autor. W tle ekran projektora.

Autor książek dla dzieci i młodzieży, m.in. lektury szkolnej (klasy 4-6) „Skrzynia Władcy Piorunów”, powieści „Tajemnica przeklętej harfy” wpisanej z „Złotą Listę Fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom” i podróżniczej serii „Wombat Maksymilian”, nagrodzonej prestiżowym Magellanem dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci roku 2016.

Joanna Olech - 29.04.2019 r.

Biblioteka Publiczna. Joanna Olech czyta fragment swojej książki. Widoczne regały z książkami.

Pisarka i ilustratorka, krytyk literacki, juror konkursów literackich i ilustratorskich, członek Polskiej Sekcji IBBY. Swoje teksty (nie tylko o książkach dla dzieci) publikuje w "Tygodniku Powszechnym", "Rzeczypospolitej", "Nowych Książkach" i wielu innych. Autorka rewelacyjnej Dynastii Miziołków.
Za teksty książek i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę Naszej Księgarni, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę specjalną Polskiej Sekcji IBBY.

Katalog

Logo informujące o dostępności biblioteki dla osób niepełnosprawnych umysłowo, niewidomych, głuchych i poruszających sie na wózku inwalidzkim.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny