rok 2022
Paulina Płatkowska 11.05.2022 r.
Absolwentka Katedry Teorii Literatury, Teatru i Filmu na Uniwersytecie Łódzkim; pracuje w branży wydawniczej od czwartego roku studiów. Jest autorką książek dla dzieci i dorosłych.
Małgorzata Swędrowska 16.05.2022 r.
Od 19 lat nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trener PSPiA KLANZA, twórca koncepcji czytania wrażeniowego, animator warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Pani Małgorzata odkryła przed nami wielowymiarowość tekstu i ilustracji, zaprezentowała liczne zabawy z książką, w wielu wzięłyśmy też udział. Pokazała sposoby na to jak przykuć dziecka uwagę podczas czytania, jak sprawić, by wizyta w bibliotece była magiczna i niepowtarzalna. Piękne było to spotkanie. Autorka książek: "777 pomysłów na zabawę z książką", "Elementarz w podskokach" oraz wielu książek dla dzieci.
Agnieszka Frączek 19.05.2022 r.
Polska językoznawczyni, specjalizująca się w językoznawstwie niemieckim oraz leksykografii, a także autorka książek dla dzieci była dzisiejszym gościem Biblioteki Publicznej w Ślesinie.
Pani Agnieszka w 2012 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych na podstawie rozprawy: Słowniki polsko-niemieckie i niemiecko-polskie z przełomu XVII i XVIII wieku. Analiza leksykograficzna. Jest autorką licznych opowiadań i wierszy dla dzieci. W tych utworach wykorzystuje gry słowne oraz wprowadza pojęcia z zakresu językoznawstwa (homonimy, frazeologizmy, idiomy). W 2017 roku jej książka Rany Julek!: o tym, jak Julian Tuwim został poetą została umieszczona na liście lektur do wspólnego i indywidualnego czytania dla klas I-III.
Alek Rogoziński 30.05.2022 r.
Autor zadebiutował w marcu 2015 roku kryminałem „Ukochany z piekła rodem”, zdobywając 1-sze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych EMPIK.com. Dwie jego powieści, „Jak Cię zabić, kochanie?” i „Do trzech razy śmierć”, zostały nominowane w plebiscycie „Książka roku” portalu Lubimy Czytać. Za książkę „Lustereczko, powiedz przecie” nagrodzony 1-szą nagrodą w plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Ponownie zdobył tę nagrodę rok później za powieść „Zbrodnia w wielkim mieście”, a dwa lata później za komedię kryminalną „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!”. Jesienią 2019 roku jego powieść „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!” doczekała się inscenizacji na deskach Teatru Druga Strefa.
Eliza Piotrowska 3.06.2022 r.
Autorka i ilustratorka bajek dla dzieci, tłumacz języka włoskiego, krytyk sztuki. Absolwentka Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.
W latach 2001–2003 pracownik Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie wspólnie z Pauliną Broniewską stworzyła Muzealną Akademię Dziecięcą, przedsięwzięcie wyróżnione w Konkursie Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka polskich i włoskich tekstów krytycznych z dziedziny historii sztuki dawnej i współczesnej. W latach 2002–2011 mieszkała w Rzymie. Od 2011 roku mieszka w Brazylii.
Nina Lussa 12.10.2022 r.
Ukończyła Technologię Chemiczną na Politechnice. Pisarka, podróżniczka, kitesurferka, mama tytułowej Stelli, z którą przemierza świat. Zimą mieszkają w Azji, jesienią w Afryce, a lato spędzają na Półwyspie Helskim. Nieprzytomnie wierzy, że świat jest piękny, a ludzie mili.
Krystyna Mirek 15.11.2022 r.
Jest absolwentką polonistyki UJ w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w szkole, obecnie pisarstwo stało się dominującym zajęciem w jej życiu zawodowym. Pisze książki obyczajowe mocno osadzone w realiach życia. Fabuła nie stroni od problemów, ale niesie pozytywne przesłanie. Autorka zachęca kobiety, by się nie poddawały wobec trudności losu, ale walczyły o miłość, rodzinę, marzenia. Autorka książek: "Jabłoniowy sad", "Niezwykła miłość", "Nowy podarunek", "Pojedynek uczuć", "Złoty płatek sniegu" i wielu innych.